Junior Championship

JUNIOR CHAMPIONSHIP - A.S. BOURNE TROPHY

 

Year

Played at

Winner

Runner-Up

1922

Oakland

W. Neal Fulkerson, Jr.

E. S. Knapp, Jr.

1923

Wheatley Hills

George H. Flinn

W. Neal Fulkerson, Jr.

1924

Huntington

Jack Mackie, Jr.

Edward Byrne

1925

Rockaway Hunt

Jack Mackie, Jr.

Mark Flanagan

1926

Garden City C. C.

Jarvis S. Hicks, Jr.

Phillips Finlay

1927

Wheatley Hills

William Myers

T. J. Riley

1928

St. Albans

Robert A. Moffett

Charles H. Mayo, Jr.

1929

Nassau

Charles H. Mayo, Jr.

Hamilton Wright

1930

North Hills

Robert A. Moffett

Charles H. Mayo, Jr.

1931

Garden City C. C.

Oran Waterman

F. A. Sieverman, Jr.

1932

Cherry Valley

Jackson Moffett

Keenan Morrow

1933

Nassau

Keenan Morrow

Alick Gerard, Jr.

1934

Wheatley Hills

Alick Gerard, Jr.

Frank Strafaci

1935

Rockville

Charles Metzger

Jack Gerlin

1936

Hempstead

Edwin Butler

Charles Metzger

1937

Garden City C. C.

John Humm, Jr.

Fred Tanner

1938

Cherry Valley

John Humm, Jr.

John J. Burke, Jr.

1939

Cherry Valley

John Humm, Jr.

Dixon Driggs

1940

Cherry Valley

Robert Townsend

Kenneth Dillenbeck

1941

Cherry Valley

Robert Baxter

Vincent Raskopf

1942

Cherry Valley

Vincent Raskopf

Olin Boone

1943

Cherry Valley

George Stuhr, Jr.

Billy Edwards

1944

Garden City C. C.

George Stuhr, Jr.

Jerry Stuhr

1945

Cherry Valley

Richard Lewis

Billy Edwards

1946

North Hempstead

Billy Edwards

Dick Calvelli

1947

Rockville

George Stuhr, Jr.

Ken Young, Jr.

1948

Hempstead

Billy Edwards

Tom Bowles

1949

North Hempstead

Billy Edwards

Dick Calvelli

1950

North Hempstead

Billy Edwards

Ted Quinlan

1951

North Hills

Alan Cook

Larry Whyte

1952

Cherry Valley

Dick Quinlan

Charles Slicklen, Jr.

1953

Cherry Valley

Edgar Garbisch

Frank Cittadino

1954

Cherry Valley

Charles Slicklen, Jr.

Alan Gilison

1955

Cherry Valley

Alan Gilison

Don Parker

1956

Garden City C. C.

Eugene Francis

Robert Joyce

1957

Garden City C. C.

Alan Gilison

Kevin Boyle

1958

Garden City C. C.

Robert Gilmartin

Richard Capasso

1959

Garden City C.C.

Bill McDonough

John Buckley

1960

Garden City C.C.

Ed Loud

Mike Mallon

1961

Garden City G. C.

George Sanders

Paul Young

1962

Tam O’Shanter

Mike Mallon

Jay Morrelli

1963

Tam O’Shanter

James Conace

Hyman Rosenstein

1964

Garden City C. C.

Dorsey Lynch

Tom Scarp

1965

Garden City, C. C.

Steve Feldman

Paul Pascal

1966

Garden City C. C.

John Trimboli

Jim Stalarow

1967

Garden City C. C.

William Shulha

Mark Hirsch

1968

Hempstead

Jim Stalarow

Maurice Moore III

1969

Rockville Links

George Ferrantelli

Richard Dohoney

1970

Brookville

George Ostrowski

Rory Barton

1971

Middle Bay

Cameron Wood

Tony Tichner

1972

Brookville

John Carroll

Cameron Wood

1973

Southward Ho

Tony Trombino

Ed Bologna

1974

St. George’s

Leo McMahon

John Wallace

1975

Huntington

Robert Lacey

Tom Patri, Jr.

1976

Hempstead

Bob Mattiace

John Derrico

1977

Plandome

Mark Diamond

Paul McManus

1978

Island Hills

Charles Stucklen

Philip Seefried

1979

Rockville Links

William S. Schwefel

Owen Dolan

1980

Sands Point

Bernard Garruppo

George Stone

1981

Plandome

Jim Connor

Bob Lawkins

1982

Plandome

Arthur Holmes

John Wilson, Jr.

Year

Played at

Winner

Runner-Up

1983

Rockville Links

Chris Greco

Malcolm Smith

1984

Rockville

Michael Meehan

Ron Nakashian

1985

Rockville

Jimmy Weiss

Mal Galletta III

1986

Rockville

Mal Galletta III

David Leibowitz

1987

St. George’s

Todd Kozlowsky

Scott Shannon

1988

The Creek

Louis Body, Jr.

Todd Kozlowsky

1989

Sands Point

William Kreitsek

Michael Gazlay

1990

Piping Rock

Michael Gazlay

Adam Decker

1991

Cherry Valley

Adam Decker

Jeff Yutzler

1992

St. George’s

Frank Leo, Jr.

Neil O’Reilly

1993

Wheatley Hills

Gary Blados

Steve Tarulli

1994

Indian Hills

Jesse Fitzgerald

Joe Gallinaro

1995

Lawrence

Jesse Fitzgerald

Joe Gallinaro

1996

Island Hills

Joseph Horowitz

Rob O’Neill

1997

Huntington

Dan MacDonald

Chris McCormack

1998

Rockaway Hunting Club

Tyler Randol

Chris Balsamo

1999

North Hempstead

Abbie Valentine

Garettt Engel

2000

St. George’s

Brian McArdle

Isaac Kim

2001

Hempstead

Paul Selvaggio

Brian McArdle

2002

Huntington

Brian McArdle

Peter Aloisio

2003

Timber Point

Peter Aloisio

Joe Ingoglia

2004

Timber Point

Alex Lowenthal

Daniel Abbondandolo

2005

Harbor Links

Sun Ho Kim

Thomas Romano

2006

Wheatley Hills

Scott Tersoriero

Jeff Bradke

2007

Bellport

Ryan Homola

Michael Furci

2008

Eisenhower (Red)

Sam Bernstein

Suk Ho Kang

2009

Harbor Links

Dylan Crowley

Frank Amicizia, Jr.

2010

Sands Point

Zach Grossman

Clancy Waugh

2011

St. George’s

Griffin McQuilling

Will Bernstein

2012 Cherry Valley Club Will Bernstein

J.B. Thompson

2013 Glen Cove Ryan McCarthy

James Smoot, Jr.

2014 Rockville Links Christopher Gabriele

James Smoot, Jr.

2015 Garden City C.C. Jack Casler

Matt Mirocco

2016

Pt. Jefferson Gerry Mackedon Charlie Mitchell

2017

Huntington Crescent Charlie Mitchell Ryan Rittberger